Z okazji zbliżającego się Nowego 2019 Roku,
chcielibyśmy złożyć naszym Klientom i ich podopiecznym najserdeczniejsze życzenia.
Przede wszystkim dużo zdrowia i miłości.
Niech Nowy Rok będzie czasem radosnym i słonecznym.
Życzymy, by był to rok spełnionych marzeń
i zrealizowanych planów.
Niech wszystko układa się po Waszej myśli,
a wszelkie problemy, zmartwienia i trudności
zostaną w starym roku i nie wracają.

 

Godziny otwarcia gabinetu Vetglob w nadchodzących dniach:
29.12.18 (sobota) i 31.12.18 (sylwester) gabinet będzie czynny w godzinach: 9-13,
30.12.18 i 01.01.19 będzie nieczynne.

 

Background image created by Rawpixel.com – Freepik.com

Życzymy Państwu Świąt

prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu,

zimowych na zewnątrz,

jaśniejących pierwszą gwiazdką.

Niech z nut świątecznych zapachów

powstanie najpiękniejsza kolęda

i czarem swej melodii spełni Wasze marzenia.

Godziny otwarcia Gabinetu Vetglob w Święta Bożego Narodzenia:
22.12.18r. 9-13
23.12.18r. nieczynne
24.12.18r. 9-13
25,26.12.18r. nieczynne.

Przypominamy Właścicielom strachliwych pupili, że leki wyciszające należy zacząć podawać zanim zwierzę zacznie się bać, kilka dni przed Sylwestrem czytaj więcej

Przypominamy, że wraz z nadejściem cieplejszych dni warto pomyśleć o profilaktyce przeciwpasożytniczej (przeciwko pchłom i kleszczom).

kleszcz Miejscowe zaczerwienienie i odczyn zapalny staje się mniej istotny w porównaniu do groźnych chorób wirusowych, bakteryjnych i pierwotniaczych, które kleszcze mogą przenosić m. in. babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę, erlichiozę, hepatozoonozę. Większość z tych chorób jest bardzo groźna, zbyt późno wykryta może być śmiertelna. Niektóre, mimo leczenia dają długotrwałe konsekwencje.

Najważniejszym i najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest profilaktyka przeciwkleszczowa.

Pierwsza stara zasada głosiła aby unikać miejsc, w których występują kleszcze, ale niestety obecnie jest to prawie niemożliwe, bo kleszcze są nawet na osiedlowych trawnikach pomiędzy blokami.

Dlatego druga zasada – zabezpiecz pupila odpowiednim preparatem przeciwpasożytniczym jest najważniejsza.

 

Na rynku jest dostępnych bardzo dużo produktów m. in.:

  1. Preparaty spot- on czyli potocznie zwane pipetki na kark – które w swojej grupie mogą dosyć znacznie różnić się składem, większość z nich działa do miesiąca czasu, wyjątkiem jest nowy preparat na rynku dedykowany dla kotów, którego producent zapewnia działanie do 12 tygodni.  Bardzo ważne     jest żeby dokładnie czytać ulotkę preparatów dostępnych na rynku lub skorzystać z porad lekarza weterynarii i nie stosować preparatów     przeznaczonych dla psów u kotów, gdyż dla kotów są one są bardzo toksyczne.
  1. Preparaty spray- z reguły trzeba spryskać większą powierzchnię ciała i działają około 2 tygodni, ale można je stosować u bardzo młodych zwierząt
  2. Tabletki- dostępnych jest na rynku kilka rodzajów tabletek zarówno takie, które działają tylko na zewnętrzne pasożyty przez miesiąc, jak i preparaty działające również na wewnętrzne pasożyty, po tabletki o wydłużonym działaniu do 3 miesięcy.
  3. Obroże – jest ich bardzo duży wybór na rynku ale nie wszystkie są tak samo skuteczne, nieliczne potrafią działać do 7-8 miesięcy.

Większość preparatów przeciwkleszczowych działa również na pchły, które również mogą przenosić różne choroby.  Niektóre preparaty działają również odstraszająco w stosunku do komarów i muchówek.

Ważne jest aby ochronę przeciwpasożytniczą dobrać indywidualnie do danego zwierzęcia. Na bezpieczeństwo i  skuteczność działania ma wpływ wiele czynników m. in. wiek zwierzęcia i  jego szybkość zwiększania masy ciała, dokładnie sprawdzona waga zwierzęcia, częstość kąpieli,  rodzaj okrywy włosowej ( włos czy sierść), indywidualne predyspozycje osobnicze ( nie na każdym zwierzęciu preparat działa tak samo, u niektórych ras unika się stosowania pewnych substancji,) dyscyplina w podawaniu kolejnych dawek preparatu w odpowiednim czasie.

Ostatnia – trzecia zasada – po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić skórę zwierzęcia, żaden preparat nie daje gwarancji 100% ochrony.

Zapraszamy do Gabinetu Vetglob – chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego preparatu i odpowiemy na pytania.

Przetrwałe zęby mleczne to częsty problem u zwierząt domowych. Dotyczy on przede wszystkim psów, rzadziej kotów. Schorzenie polega na tym, że nie wypadają zęby mleczne pomimo wzrostu zębów stałych.

zeby mleczneProblem ten dotyczy głównie psów ras małych takich jak: yorkshire terier, maltańczyk, chihuahua, pinczer miniaturowy, jamnik króliczy, owczarek szetlandzki. Zdarzyć się może również u psów większych i średnich ras takich jak owczarek niemiecki, labrador czy wyżeł. Wymiana zębów mlecznych ma miejsce między 5 a 7 miesiącem życia. Zęby mleczne nie mają rozbudowanych korzeni, dzięki temu w ich sąsiedztwie mogą wyrzynać się zęby stałe. Prawidłowo rozwijający się ząb stały uciska na korzeń zęba mlecznego i powoduje jego resorpcję. Jeżeli zawiązek nowego zęba stałego jest nawet minimalnie przesunięty względem swojego mlecznego odpowiednika, nie spowoduje resorpcji mlecznego korzenia, a w jamie ustnej będą widoczne dwa komplety uzębienia. Obecność dwóch rodzajów zębów prowadzi do wad zgryzu, nadmiernego, szybkiego odkładania się płytki nazębnej i w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł. Może to doprowadzić do bolesności jamy ustnej i trudności w jedzeniu.

zeby mleczneLeczenie polega na chirurgicznym usunięciu zębów mlecznych.  Ekstrakcja, czyli usunięcie zębów przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Długie korzenie zębów, szczególnie kłów wymagają  odpowiedniego opracowania przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych.  Psy po zabiegu zazwyczaj bardzo szybko wracają do pełnej formy.

Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w naszym urodzinowym konkursie i przesłali nam zdjęcia zwierzaczków 🙂

Wszystkie zdjęcia zamieściliśmy w naszej galerii. Nie mogliśmy się zdecydować na wybór jednego zdjęcia i postanowiliśmy zrobić losowanie w trzech kategoriach: pies, kot, inne.

Przedstawiamy zwycięzców w kategorii:

PIES

Maks

Melania

 

KOT

Czy-Koty

 

INNE

Andrzej

 

Dodatkową nagrodę postanowiliśmy przyznać właścicielce stada 🙂 , która ze względu na ilość swoich podopiecznych nadesłała nam najwięcej śmiesznych fotografii.
Nagrody czekają na odbiór w naszym gabinecie.

 

W ramach nagrody pocieszenia, każdy uczestnik konkursu, który odwiedzi nasz gabinet otrzyma gratisową próbkę karmy.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za urocze zdjęcia, a zwycięzcom gratulujemy 😀