17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat tych przemiłych mruczków, jak również spostrzeżeniami miłośnika wszelkiej maści kociaków.

Często spotykam się jeszcze z opiniami, że koty są fałszywe, mało wdzięczne, że daleko im do lojalności psa. Otóż ośmielę się z tym nie zgodzić i przybliżyć koto – nieufnym osobnikom, że takie stwierdzenia mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a wynikają ze zwykłej niewiedzy czy strachu przed nieznanym.
Koty tak samo jak ludzie posiadają swój temperament, charakter oraz cechy dominujące. Dlatego wśród nich znajdziemy charakterki, które pozwolą się głaskać, czy nakarmić tylko wtedy, gdy nabiorą na to ochoty, a nam „poddanym” nie pozostaje nic innego, jak spełniać zachcianki naszych pupili. Niektóre koty tak samo jak psy potrafią bezgranicznie kochać, cieszyć się na widok właściciela, być wdzięczne za opiekę, ciepły kąt, pełną miseczkę i w ich wypadku czystą kuwetę. Reagują kiedy się do nich mówi lub organizuje zabawy. Doskonale wyczuwają ludzkie nastroje i nie ma nic milszego, gdy po ciężkim dniu kociak wskoczy na kolana, nachyli główkę domagając się małej pieszczoty, po chwili odwdzięczając się serią „przytulasów” i symfonią kocich pomrukiwań. Owszem kot jest większym indywidualistą niż pies, ale to ma swoje zalety i sprawia że życie z nim jest pełne niespodzianek.
Koty same wybierają sobie miejsce legowiska, uwielbiają różnego rodzaju zakamarki gdzie jest im ciepło, przytulnie, gdzie czują się bezpiecznie i swobodnie. Parapet to dla nich doskonały punkt obserwacyjny, jak i świetne miejsce do wylegiwania się, bądź wygrzewania w słońcu. Dlatego należy zamontować w oknach solidne moskitiery, a balkon w całości zabezpieczyć siatką, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu zwierzakowi. To nieprawda, że kot zawsze spada na cztery łapy i niezależnie od wysokości nic mu się nie stanie. Niejednokrotnie takie upadki kończą się śmiercią lub trwałym kalectwem. Częstym błędem jest zostawianie uchylonych na sztywno okien. Powoduje to, że nasz pupil próbując wyjść, zaklinowuje się w szczelinie. Takie przygody zazwyczaj prowadzą do trwałego porażenia kończyn.

kotKot to stworzenie łowne, gdzie samo polowanie nie musi być nastawione na zdobycie pożywienia, ale na łupie samym w sobie. Może on stać się również wyrazem jego uczuć do właściciela i prezentem dla niego. Mając kota w domu, szczególnie jednego, trzeba pamiętać o tym, że siłą rzeczy człowiek staje się dla niego całym światem. Jest odpowiedzialny nie tylko za dostarczenie mu pożywienia, stałego dostępu do świeżej wody i czystej kuwety. Staje się jego towarzyszem zabaw, powiernikiem kocich żali lub radości i musi się liczyć z tym, że mruczek tak łatwo nie da się wypędzić z łóżka, nawet w momencie gdy śpimy, a jemu się właśnie zebrało na czułości. Jeśli całymi dniami przebywasz poza domem, a Twój kot nie wychodzi na zewnątrz, warto zapewnić mu towarzystwo w postaci drugiego kota. Nie należy jednak przesadzać z liczbą kotów w mieszkaniu, gdyż są to zwierzęta terytorialne i potrzebują czuć się swobodne. Nie zapominajmy o zasadzie, że ilość misek i kuwet powinna być taka sama, jak ilość kotów w domu. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdzie kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą.

Kot to typowy mięsożerca, nie powinno się go jednak karmić tylko i wyłącznie mięsem. Bardzo ważna jest optymalna dieta, szczególnie dla kotów sterylizowanych i niewychodzących, ponieważ mają większą skłonność do tycia. Gotowe karmy dla kotów wysokiej jakości są dobrym i łatwiejszym rozwiązaniem. Posiadają wszystko co potrzebuje nasz zwierzak. Nie karm kota resztkami po obiedzie, nie używaj karm dla psów lub innych zwierząt. Gotowane jedzenie bez przypraw, również jest dobrym rozwiązaniem, ale trudnym w osiągnięciu pełnowartościowego posiłku. Kot zazwyczaj wybiera z niego najsmaczniejsze kąski, pozostawiając resztę jedzenia w misce. Ponadto kotom nie powinno się podawać mleka, bo większość dorosłych osobników nie toleruje laktozy, co może prowadzić do biegunki.
Jeżeli obawiasz się o to, że kot swoimi pazurami zniszczy ci łóżko, fotel lub inny mebel, kup mu drapak i regularnie obcinaj pazurki. Często jednak kot sam wybierze swój drapak i niejednokrotnie nie będzie to ten , który kupiłeś;), więc jeśli masz bezcenne zasłony lepiej ich nie zawieszaj.
Pamiętaj o tym, że niektórym kotom zdarza się podgryzać kwiatki, więc usuwaj z jego zasięgu te, które mogą mu zaszkodzić, bo są trujące. Możesz zasiać specjalny gatunek trawy, który koty mogą zjadać, gdyż ten pomaga pozbyć się im pillobezoarów (kul włosowych), które zalegają w przewodzie pokarmowym i mogą być przyczyną zaparć oraz wymiotów. Innym rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju past lub karm pomagających w rozpuszczaniu kul włosowych.
Koty wymagają również odpowiedniej opieki od strony medycznej. Najważniejsza jest profilaktyka m.in. częste odrobaczanie, zarówno kotów wychodzących jak i domowych, stosowanie preparatów przeciw pchłom i kleszczom, szczepienia, zabiegi sanacji jamy ustnej, sterylizacji czy kastracji. Warto również profilaktycznie robić im okresowe badania krwi, gdyż dzięki temu możemy szybko wykryć częste choroby, które w początkowym stadium przebiegają bezobjawowo.
Kalkulując -posiadanie kota to duża odpowiedzialność, wymagająca od nas zaangażowania i nakładu pracy, ale korzyści są nieporównywalnie większe:)))
kotKot to indywidualista, sam wie co jest dla niego najlepsze, nie potrzebuje przewodnika stada, jak pies, ale czy to znaczy że mniej Cię kocha, że jego lojalność jest tylko na pokaz? Otóż nie! Co więcej w całej swej odrębności znajduje bardzo dużo miejsca dla człowieka, na czułostki, pieszczoty, zabawę i wygłupy, wdzięczność za opiekę. Sprawdza się doskonale gdy ma się gorszy dzień, gdy chce się do kogoś przytulić i zapomnieć o doznanych przykrościach. A to, że czasami ma swoje kocie sprawy i nie chce żeby mu przeszkadzano, ma tylko dobre strony. Przecież Ty też czasami potrzebujesz spokoju, aby pozbierać myśli, czy zwyczajnie poświęcić się tylko swoim sprawom, bez udziału innych. Dlatego z kotem można żyć w doskonałej symbiozie, uzupełniać się i czerpać od siebie wszystko co najlepsze w relacji człowiek – zwierzę.
Życzę wszystkim kotom i ich właścicielom wszelastego kociastego 🙂 I mimo, że gabinet weterynaryjny kojarzy się głównie z leczeniem, pamiętajmy również o profilaktyce.
Jeżeli chcieliby Państwo o coś dopytać, zapraszam do gabinetu lub proszę przesłać zapytanie drogą mailową. 🙂Udostępnij na:
Facebookgoogle_plus