Przetrwałe zęby mleczne to częsty problem u zwierząt domowych. Dotyczy on przede wszystkim psów, rzadziej kotów. Schorzenie polega na tym, że nie wypadają zęby mleczne pomimo wzrostu zębów stałych.

zeby mleczneProblem ten dotyczy głównie psów ras małych takich jak: yorkshire terier, maltańczyk, chihuahua, pinczer miniaturowy, jamnik króliczy, owczarek szetlandzki. Zdarzyć się może również u psów większych i średnich ras takich jak owczarek niemiecki, labrador czy wyżeł. Wymiana zębów mlecznych ma miejsce między 5 a 7 miesiącem życia. Zęby mleczne nie mają rozbudowanych korzeni, dzięki temu w ich sąsiedztwie mogą wyrzynać się zęby stałe. Prawidłowo rozwijający się ząb stały uciska na korzeń zęba mlecznego i powoduje jego resorpcję. Jeżeli zawiązek nowego zęba stałego jest nawet minimalnie przesunięty względem swojego mlecznego odpowiednika, nie spowoduje resorpcji mlecznego korzenia, a w jamie ustnej będą widoczne dwa komplety uzębienia. Obecność dwóch rodzajów zębów prowadzi do wad zgryzu, nadmiernego, szybkiego odkładania się płytki nazębnej i w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł. Może to doprowadzić do bolesności jamy ustnej i trudności w jedzeniu.

zeby mleczneLeczenie polega na chirurgicznym usunięciu zębów mlecznych.  Ekstrakcja, czyli usunięcie zębów przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Długie korzenie zębów, szczególnie kłów wymagają  odpowiedniego opracowania przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych.  Psy po zabiegu zazwyczaj bardzo szybko wracają do pełnej formy.



Udostępnij na:
Facebookgoogle_plus