Za oknem pięknie biało, zima w tym roku bardzo późno ukazała swoją mroźną stronę. Śnieg pokrywający ziemię, niskie temperatury, mróz oraz krótsze dni znacznie utrudniają zdobycie zwierzętom pokarmu. Bez pokarmu słabsze ptaki nie mają zbyt dużych szans na przeżycie.

W ostatnich latach więcej mówimy o tzw. mądrym dokarmianiu ptaków. Mądrym czyli świadomym, czyli takim które przede wszystkim nie szkodzi.

  1.  Wybór miejsca karmienia.
ptaki

Miejsce powinno być zaciszne, odsunięte od miejsc hałaśliwych i ścieżek spacerowych. Ponadto pamiętajmy o drapieżnikach, dla których taka ptasia stołówka stanowi atrakcyjne miejsce do polowań. Karmnik powinien być odsunięty od krzaków lub obiektów stanowiących dobrą kryjówkę dla kotów lub innych ptaków drapieżnych. Nie karmmy ptaków na balkonach lub miejscach, w których nie są one mile widziane, nie musimy im przysparzać jeszcze większej liczby wrogów.

  1.  Higiena

Karmniki są miejscem spotkań wielu różnych gatunków ptaków. W normalnych warunkach ptaki te nie miałby okazji na „tak bliskie kontakty”. Zaległe resztki jedzenia, odchody sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie „stołówki”.

  1.  Dobór karmy
sikoreczka

Dobór karmy zależy od gatunku ptaków. Do karmnika dobrze jest sypać kupioną mieszankę gotowych ziaren na sezon zimowy lub samemu zrobić. Najlepsze będą nasiona oleiste, słonecznik, rzepak, rzepik, siemię lniane, proso, pszenica, owies oraz orzechy. To znakomity pokarm dla wróbli, gili, zięb, dzwońców i sikorek które także nie pogardzą słoniną (surową bez przypraw) lub smalcem.

Gotowane ziemniaki, tartą marchew, gotowane kasze i ryże (bez przypraw), paszę dla drobiu możemy podawać łabędziom, kaczkom oraz innym ptakom wodnym.

Chleb oraz resztki jedzenia z naszego stołu zawierają konserwanty, sól oraz przyprawy bardzo szkodliwe dla ptaków. W pobliżu karmnika warto ustawić poidło czasami w zimie ciężej jest zdobyć wodę niż latem.

  1.  Konsekwencje karmienia
golebie

Jeżeli zdecydujemy się dokarmiać ptaki pamiętajmy, że należy to kontynuować całą zimę. Zwierzęta te przyzwyczajają się szybko do naszej pomocy i będą regularnie odwiedzać miejsce karmienia. Szczególnie ważne jest to podczas ostrych mrozów to wtedy nasze dokarmianie powinno być bardziej intensywne.

Dokarmianie ma także złe strony, gdyż wpływa na zmianę naturalnego zachowania. Karmienie ptaków w okresie od wiosny do jesieni szczególnie dotyczy to łabędzi, które przyzwyczajone do łatwego źródła pokarmu trąca instynkt do odlotu. Nie przystosowane do naszej zimy, teraz bez pomocy człowieka nie będą wstanie przeżyć.

Ptak

To tylko kilka prostych i chyba najważniejszych zasad na temat mądrego dokarmiania ptaków w zimie. Miejsca karmienia są korzystne nie tylko dla ptaków, ale i dla nas mogą stanowić wspaniałą lekcje edukacyjną. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą rozpoznawać i uczyć się o różnych gatunkach. Dla pasjonatów fotografii to możliwość uzyskania niezwykłych zdjęć. Zachwycajmy się przyrodą tą którą widzimy co dzień. Bądźmy za nią odpowiedzialni – pomagajmy nie szkodząc, a ptaki odwdzięczą nam się swoim pięknem i niezwykłym śpiewem przez cały rok.



Udostępnij na:
Facebookgoogle_plus